SKÁLY A SKALKY NA VYSOČINĚ

DRÁTENÍČKY  
(7
75 m n. m)

Horolezecká škola Vysočiny.

Aleš Zavadil

Hřebenovitý útvar asi 200 m dlouhý, běžící ve směru J- S, je na vrcholu zalesněného kopce mezi obcemi Blatiny a Samotin. Leží v centru CHKO Žďárské vrchy a pro svou polohu a pro blízkost horolezeckých chalup" je nejnavštěvovanějším terčem Žďárských vrchů.

Drátník (775 m n. m.) tvoří několik věží v jižní části se stěnami 30-35m vysokými. Severní část tvoří menší věže se stěnami 6-12 m vysokými. Na všech věžích jsou lezecké cesty převážně ve strmých až svislých západních stěnách. Východní stěny jsou (s výjimkou Orla) povlovnější. Severně od hlavního hřebene jsou dvě menší věže, Archa a Pagoda. Západně, asi 50 m od hlavního hřebene, je dvojvěžka Pašerák a Zastzrčená skalka. Pod západními stěnami Drátníku vede čer. zn. tur. cesta. Ze Sněžného k Devíti skalám. Pro nebezpečí zříceni se turistické výstupy na vrchol Drátníku nedoporučují.

Drátník je chráněný přírodní výtvor, horolezecká činnost není omezena.

Komentář : Nejnavštěvovanější lezecká oblast vysočiny. Díky velkému množství 3, 4 a 5 cest velmi oblíben. O víkendech je tu přeplněno. Opravdu krásné vzdušné lezení. 

Obtížnosti cest
 

3 10
4 15
5 10
6 4
7 3
8 3
PRŮVODCE 

 

 

levá část Sokolí stěny Sokolí stěna čelní pohled
Sokolí stěna profil Orlí stěny
čelní pohled na Orlí stěnu od nástupu na Orlí stěnu