SKÁLY A SKALKY NA VYSOČINĚ

Českomoravská vrchovina je lesnaté pomezní pohoří mezi Moravou a Čechami. Na severu vrcholí Žďárskými vrchy jímž dominují rozlehlé hřebeny často převyšující 800m n. m. Na těchto hřebenech jsou skalní rulové útvary vyhledávané horolezci.

K objevení zdejších skalních útvarů pro horolezecký sport došlo po r.1940. Velkým propagátorem, zakladatelem horolezectví na Českomoravské vrchovině a dlouholetým aktivním horolezcem je Aleš Zavadil, učitel z Nového Města na Moravě.

Žďárské vrchy jsou od r.1970 vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí a převážná většina skal chráněným přírodním výtvorem.

 

 

Podmínky pro provozování horolezecké činnosti v CHKO Žďárské vrchy:

1. Celoročně je povoleno provozovat horolezeckou činnost na těchto lokalitách: Devět skal, Malínské skály, Drátník, Čtyři palice, Pasecké skály, Vávrova skála, Rozštípená skála.

2. V době od 16.července do 28. února je horolezecká činost povolena na těchto lokalitách: Bílá skála, Uhlíř, Ostrá, Milovské Perníčky, Zkamenělý zámek, Rybenské Perníčky, Štarkov, Bohdalec. Sestup z těchto skal s vyjímkou Rybenských Perníčků pouze slaněním.

Informační prameny:

Cvičné skály na Moravě - horolezecký průvodce, FERDINAND DOLEŽAL, ALEŠ ZAVADIL A KOL.